Balkonunu kapatmak isteyenlere kötü haber. Bilmiyorsanız Yönetmeliğe Takılabilirsiniz. ‘Gizli ayrıntı projeyi iptal ettiriyor’

Balkonunu kapatmak isteyenlere kötü haber ‘Gizli ayrıntı projeyi iptal ettiriyor’

Milyonlarca ev sahibi dairelerinde değişiklik yapmak için tadilat yapıyor. Ancak bazı tadilatları yapmak için ev sahibi olması yetmiyor.

Eğer bir binada proje gereği tüm balkonlar açık olduğu takdirde ve buna rağmen ev sahibi olduğunuz dairenin balkonunu kapatmak isterseniz önünüzde bir engel bulunuyor.

Balkonunu kapatmak isteyenler diğer kat maliklerden izin almak zorundadır. Avukat Erkan Yalçın sosyal medya hesabı Instagram’dan konuyla ilgili detayları açıkladı.

KAT MALİKLERİNİN RIZASI GEREKİYOR

Kat Mülkiyeti Kanununun 19. Maddesinde yer alan hükme göre kat malikleri anataşınmazın mimari durumunu titizlikle korumakla yükümlü oldukları biliniyor.

Bu hüküm kapsamında kat maliklerinden biri diğer tüm kat maliklerinin rızası olmadıkça ortak yerlerde inşaat, onarım, tesis ve herhangi bir değişiklik yaptıramaz.

Yargıtayın yerleşmiş uygulamalarına göre bir bağımsız bölümün balkonlarının dış duvar ve cepheleri Kanunun 4. maddesi hükmünce ortak yer olarak ifade ediliyor.

BEŞTE DÖRT ŞARTININ SAĞLANMASI GEREKİYOR

Avukat Erkan Yalçın, Yargıtay, balkon kapatılmasının ortak alana müdahale niteliğinde olduğunu belirtirken, bu nedenden dolayı kat maliklerinin beşte dördünün yazılı rızasının alınması gerektiğini altını çizdi.

Bu şekilde yapıldığı takdirde balkon kapatma işleminin hukuka uygun olacağına dikkat çeken Yalçın, Kat Mülkiyeti Kanunu ve Yargıtay uygulaması, kat maliklerinin beşte dördünün yazılı rızasının varlığını yalnızca açık olan balkonun kapatılması durumunda arandığını aktardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x