Japonya’da 7,6’lık deprem sonrası parkta toplanan vatandaşların üzerine ağaç düştü

Japonya‘da 7.6 büyüklüğünde deprem oldu. 2 saat içinde 5 ila 7,6 büyüklüğünde 11 deprem meydana gelen ülkede vatandaşlar evlerinden çıkarak toplanma yerlerine akın ettiler. Bir parkta şiddetli deprem sonrası bir ağaç, bazı vatandaşların üzerine devrildi.

JAPONYA’DA 7,6 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM

Japonya‘da İşikawa’nın Noto Yarımadası ve açıklarında 2 saat içinde 5 ila 7,6 büyüklüğünde 11 deprem meydana geldi. Ayrıca bölge genelinde yerel saatle 18.14 ile 22.11 arasında 4 ile 5 arası büyüklükte toplamda 20’yi aşkın depremin daha meydana geldiği rapor edildi.

Sosyal medyada paylaşılan videolar ile Japon televizyonlarında yayınlanan görüntüler, en büyük depremin merkezine yakın bir şehir olan Suzu’da binaların çöktüğünü ve yolların üzerinde kalın çatlaklar oluştuğunu gösteriyor.

PARKTA TOPLANAN İNSANLARIN ÜZERİNE AĞAÇ DÜŞTÜ

Bir videoda, depremin Sanjo Şehri, Niigata Prefektörlüğü’ndeki Hachimangu Tapınağı’nı vurduğunda, ağır bir taş fenerin parçalanarak düştüğü görülüyor.

Aynı tapınağın parkında toplanan insanların üzerine ağaç düştü. İnsanlar çığlık atarak etrafa koşmaya başladı. Ağacın üzerine düştüğü bir kişi tekrar ayağa kalkmayı başardı.

32 BİN HANEDE ELEKTRİK KESİNTİSİ YAŞANIYOR

Ishikawa eyaletindeki Wajima şehrinde bulunan bazı evlerde deprem sonrasında yangın çıktığını açıklayan yetkililer, toplam 32 bin 500 hanede ise elektrik kesintisi yaşandığını bildirdi. İtfaiye yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, eyaletteki Noto bölgesi ve Hakui şehrinde de bazı evlerde yıkım meydana geldiği belirtildi.

51 BİN KİŞİ TAHLİYE EDİLECEK

Depremden en çok etkilenen 5 eyalette toplam 51 bin kişiye yönelik tahliye emri yayınlandığı kaydedilirken, Japonya Baş Kabine Sekreteri Yoshimasa Hayashi nükleer santrallerde herhangi bir hasar tespit edilmediğini açıkladı. Demiryolu işletmecisi JR ise, Joetsu ve Hokuriku hatlarındaki tüm hızlı tren seferlerinin askıya alındığını duyurdu.

DEV DALGALAR SAHİL ŞERİDİNİ YUTTU

Depremin ardından Ishikawa, Toyama, Niigata, Fukui ve Gifu eyaletlerinin yanı sıra başkent Tokyo ve çevresinde de hissedilen depremin ardından kıyı kesimler için tsunami uyarısı yapıldı. Bazı bölgelerde yüksekliği 1.2 metreyi bulan dalgaların gözlendiği bildirildi. Dev dalgaların geldiği anlar kameralara da yansıdı.

Kaynak: Haberler.com / Dünya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x