Roma Dönemine Ait Taşları Kaçırmak İsteyen Belçikalı Turist İçin İstenen Ceza Belli Oldu

Antalya’da Roma dönemine ait 3 tarihi taşı yurt dışına götürmeye çalışırken havalimanında yakalanan Belçikalı Kim Mergits’in, 12 yıla kadar hapis ve 5 bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılması istendi.

16 Eylül’de gözaltına alınmışlardı.

Türkiye’ye tatil için gelen Belçikalı Kim ve Warre Mergits çifti, 16 Eylül’de ülkelerine dönmek için geldikleri Antalya Havalimanı’nda valizlerinde bulunan, kıyafet ve poşete sarılı 3 taştan şüphelenilmesi nedeniyle gözaltına alınmıştı. Kim, gözaltı sonrasında yaptığı açıklamada taşların tarihi eser olduğunu bilmediği ve evlerindeki akvaryumlarına koymak için aldığını ifade etmişti.

‘Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na muhalefet’ suçlamasıyla iddianame hazırlandı.

Antalya 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede, Antalya Müze Müdürlüğü tarafından hazırlanan rapora yer verildi. 1 bezeli mermer parça ile 2 mimari parçanın incelemesine yer verilen iddianamede, “Bezemeli mermer parçanın üzerinde, merkezinde haçı andıran stilize rozet motiflerinin benzeri, Doğu Roma dönemi dinsel mimaride antik yapı elemanlarında bir süsleme unsuru olarak kullanılmaktadır. 2 mermer parçanın bir yüzünün perdahlı oluşu, diğer yüzünde ise zemine bağlamak için kullanılan harç kalıntısı göz önüne alındığında iki mermer parçasının Roma ya da Doğu Roma dönemi antik yapılarının zeminlerinde kullanılan mermer zemin kaplama parçaları olduğunu ifade etmek mümkündür’ ifadelerine yer verildi. İddianamede ayrıca, 1 bezeli mermer parça ile 2 mimari parçanın 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamına giren eserlerden olduğunun tespit edildiği belirtildi.

Olayın teşebbüs aşamasında kalmasının değerlendirilmesi talep edildi.

İddianamede belirtildiği üzere, Kim Mergits’in ifadeleri, hazırlanan raporlar ve dosyanın tamamı göz önünde bulundurulduğunda, şüphelinin yasa dışı eserleri yurtdışına çıkarmaya çalıştığı ve bu suçu işlediği belirlendi. Kim Mergits’in, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’nun 68. maddesi uyarınca 12 yıla kadar hapis ve 5 bin günlük adli para cezasına çarptırılması talep ediliyor. İddianamede ayrıca, olayın teşebbüs aşamasında olduğunun dikkate alınması gerektiği ifade edildi. Şüpheli Mergits, yakın zamanda hakim karşısına çıkacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x