Saçları halat gibi sağlam yapan yöntem! Saç bakım ürünlerini çöpe attırıyor

Güçlü, sağlıklı, canlı saçları kim istemez? Ancak yaş, genetik ve bazı tıbbi durumlar gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak bazı insanlar için güçlü ve canlı saçlara sahip olmak zor olabilir.

Saç bakım ürünleri tek başına yeterli değil

Saç büyümesini teşvik etmek, saç dökülmesini veya incelmesini azaltmak için çok fazla sayıda saç bakım ürünü olsa da hepsi tek başına yeterli değildir.

Asıl bütünsel çözüm, saçların güçlü ve sağlıklı büyümesine yardımcı olan bazı sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıklarını benimsemektir. İşte saç sağlığı için en iyi vitamin, minarel ve besinler.

Çinko

Bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinen bir mineral olan çinko, cilt ve saç sağlığında da önemli bir rol oynar. Yapılan araştırmalar, çinko eksikliğinin alopesi veya saç dökülmesiyle bağlantılı olduğunu buldu.

C vitamini

C vitamini, saç kökleri de dahil olmak üzere vücuttaki hücrelerin korunmasına yardımcı olan bir antioksidan görevi görür. C vitamini ayrıca vücudun kolajen üretmesine de yardımcı olur.

A vitamini

A vitamini saç folikülünün gelişiminde kritik bir rol oynar ve bu da onu saç sağlığını iyileştirmek için bir besin takviyesi haline getirir.

Omega-3

2015 yılında 120 kadınla yapılan bir çalışma, hem omega-3 hem de omega-6 yağ asitlerini içeren altı aylık bir takviyenin saç dökülmesini azalttığını ve saç yoğunluğunu artırdığını buldu.

D vitamini

2016 yılında yapılan bir araştırma, 45 kadından oluşan bir çalışma grubunda azalan D vitamini düzeylerinin, saç dökülmesine neden olduğunu buldu. Başka bir araştırma erkeklerde de benzer bir sonuca ulaştı.

E vitamini

2022 tarihli bir inceleme, E vitamininin, dökülmeyle sonuçlanabilecek saç bozukluklarıyla güçlü bir ilişkisi olan cilt lipid peroksitleriyle mücadeleye yardımcı olduğunu buldu.

Yoğurt

Yoğurt saç sağlığı için harika bir besindir; bol miktarda protein, B vitamini ve bazen de D vitamini sağlar. Aynı zamanda kalsiyum açısından zengin olması ve sağlıklı kemikleri desteklemesi de bir avantajdır.

Somon

Somon, yüksek kaliteli protein içeriğinin yanı sıra omega-3 yağ asitleri, D vitamini ve B vitaminleri sayesinde de saç sağlığını destekler.

Kemik Suyu

Kolajen açısından zengin gıdalar söz konusu olduğunda kemik suyundan daha iyi çok az seçenek vardır. Kemik suyu harika bir kollajen kaynağıdır ve saç sağlığı için de önemli olduğunu bildiğimiz protein ile doludur.

Turunçgiller

İster portakal, limon veya greyfurt olsun seçtiğiniz herhangi bir turunç meyvede C vitamini bulmanız kaçınılmazdır. Bu meyveler A vitamini ve bitki bileşiklerinin yanı sıra saç büyümesi için daha önemli besin maddeleri sunar.

Yulaf

Tam tahıllar ‘güzellik minerali’ olarak da bilinen bir element olan silika içerir. Yulaf kesinlikle sağlıklı tam tahıl kategorisine dahildir.

Avokado

E vitamini ve avokadolarda bulunan bir antioksidan olan tokotrienol, saç sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Barbunya

Bitki bazlı proteinin mükemmel kaynaklarından biri olan barbunya aynı zamanda demir, çinko ve biyotin ile de doludur.

Meyveler

Meyvelerin vücut hücrelerimizi zararlı maddelerden korumaya yardımcı olan, aynı zamanda saç hücrelerini ve saç foliküllerini olumlu yönde etkileyen güçlü antioksidanlar açısından zengin olduğu iyi biliniyor. Ayrıca, saçları güçlendiren C vitamini açısından da son derece zengindirler.

Tüm meyveler saç sağlığı açısından bu faydaları sunarken, ahududu, böğürtlen ve yaban mersini antioksidan açısından en zengin olanlar arasındadır ve bu da onları özellikle saçlarınız için mükemmel seçimler haline getirir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x