Airbnb’den ev partilerine karşı ‘yapay zeka’ önlemi

Covid-19 pandemisi döneminde birkaç günlüğüne kiralanan evlerin parti yapmak için kullanılmasına karşı ‘küresel parti yasağı’ uygulamaya başlayan Airbnb şirketi, bunun için yapay zeka kullanmaya başladı.

Buna göre, artık Airbnb’den ev tutmayı denediğinizde yapay zeka otomatik olarak hesabınızı ne zaman oluşturduğunuzu, tutacağınız yerle aynı şehirde yaşayıp yaşamadığınızı inceleyecek. Ayrıca konaklama süreniz ve tatil dönemleri için yapılan rezervasyonlar da incelemeye tabi olacak. Bir gecelik kiralama da şüpheli olarak değerlendirilecek.

‘PARTİ YAPILDIĞINA DAİR BİLDİRİMLER YÜZDE 55 DÜŞTÜ’

Airbnb, daha önce de kötü yorumlar almış ve 25 yaş altı kişilerin ev kiralamasına kısıtlama getirmişti. Daha önce kiraladıkları evlerde istenmeyen davranışlarda bulunmuş kişinin platform üzerinden yeni rezervasyon yapması da yasaklanmıştı.

Şirket, bu önlemler kapsamında 2020-2022 arasında parti yapıldığına dair bildirimlerin yüzde 55 düştüğünü açıkladı. Ancak şirket ev partileri ile ‘mücadelesini’ henüz kazanmış değil.

‘İHTİMAL YÜKSEKSE REZERVASYON ENGELLENECEK’

Airbnb güvenlik ve güven biriminin başındaki Naba Banerjee de konuya ilişkin açıklamasında, “Eğer biri yılbaşı gecesi için yalnızca bir gecelik rezervasyon yapıyorsa ve kendi de bu şehirde yaşıyorsa, bu muhtemelen bir parti içindir” dedi. Banerjee, parti için ev kiralama ihtimalinin yapay zeka tarafından yüksek görülmesi durumunda, rezervasyonun engelleneceğini ya da bu kişiyi ortağı olduğu otel şirketlerine yönlendireceğini ve bunun evini kiralayan kişilerin güvenini sarsmamak için yapıldığını söyledi.

TURO DA YAPAY ZEKA KULLANIYOR

Araba paylaşım sektöründe en büyük pazar payı olan şirketlerden Turo da arabasını kiralayan kişileri güvence altına almak için yapay zeka sistemi kullanıyor.

DataRobot AI denilen bir yazılım, çalınma riskini hızlıca tespit ediyor. Ayrıca boyutuna, gücüne, hızına, günün hangi saatinde ya da haftanın hangi gününde kiralanmak istediğine bakarak arabalar için fiyat belirliyor.

Ayrıca Turo’nun kullandığı yapay zeka, tüketiciyle konuşuyor, onun isteklerini anlattığı mesajlara cevap yazıyor. Böylece o kişiye en uygun aracı öneriyor.

Şirketin ilgili biriminin başındaki Albert Mangahas, hem Turo’yu kullanımı kolaylaştırmayı hem de müşteriyle aralarında güven inşa etmeyi istediklerini söyledi.

‘ÇOK İYİ TASARLANMIŞ BİR MODEL DAHİ YANLIŞ YAPABİLİR’

Harvard Business School’dan öğretim üyesi Edward McFowland III, yapay zeka kullanımının hem müşteri hem de şirket için faydalı olduğunu belirtti. Ancak çok iyi tasarlanmış bir yapay zeka modelinin dahi yanlış yapabileceğini, örneğin yılbaşında ev kiralamak isteyen ancak parti yapmak gibi bir niyeti olmayan genç birini engelleyebileceğini belirtti. (BBC Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x