Norveç, Filistin devletini tanıdı

AA

Filistin halkı, İsrail hükümetinin kendilerine karşı yıllardır yürüttüğü işgal, sürgün ve yok etme politikasına karşı bir zafer daha kazandı.

Norveç Dışişleri Bakanı Espen Barth Eide, ülkesinin Filistin devletini resmen tanıdığı bugünü, Norveç-Filistin ilişkileri açısından bir dönüm noktası olarak nitelendirdi.

“30 yıldan fazladır Filistin devleti kurulmasından yanayız”

Eide, İsrail’in iki devletli çözüm konusunda “yapıcı taahhütte” bulunmamasını eleştirerek, Norveç’in “30 yılı aşkın süredir Filistin devletinin en güçlü savunucularından biri” olduğunu vurguladı.

Bugün 3 Avrupa ülkesi daha Filistin devletini tanıdı

Norveç, İrlanda ve İspanya ile eş zamanlı olarak Filistin devletini tanıma kararı almış ve diğer Avrupalı devletlerin de Filistin devletini tanıma konusunda aynı adımı atmasını umduklarını bildirmişti.

Dışişleri Bakanı Eide, Filistin’in Avrupalı devletler tarafından tanınmasının tek başına bu devletin varlığının “sürdürülebilir” olması için yeterli olmadığını belirterek, Filistin’i tanıma kararı ile 7 Ekim sonrası bölgedeki “kilit aktörler ile daha da geliştirilen” barış planını destekledikleri mesajını vermişti.

Norveç Dışişleri Bakanı Espen Barth Eide, 26 Mayıs’ta Brüksel’de ülkesinin Filistin devletini tanıdığını gösteren belgeleri Filistin Başbakanı Muhammed Mustafa’ya teslim etmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x